11 lut. 2016

Szwecja - jak się tam żyje? Ciekawostki o kraju

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną!

Szwecja jest niezwykle pięknym i fascynującym krajem. To miejsce, do którego szczególnie w ostatnim czasie zagląda wielu turystów, także z Polski. O tym czym wyróżnia się Szwecja i co nas w niej zachwyca, można przeczytać w każdym przewodniku o tym kraju. My jednak zdecydowaliśmy się przedstawić 7 nieznanych faktów, które z pewnością Wami wstrząsną. Gotowi na tę przygodę?

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną!

1. Prawo użyteczności publicznej pozwala na mieszkanie w ogródku sąsiada?

W Szwecji można łowić ryby w jeziorach i wodach morskich bez specjalnych zezwoleń. Pozwala na to obowiązujące w tym kraju prawo użyteczności publicznej. W skład wspomnianego prawa wchodzi także inny przepis, który zezwala na czasowe użytkowanie gruntu. Można więc na obcym terenie (np. łące) rozbić namiot i pomieszkać przez kilka dni. Warunkiem jest jednak pozostawienie owego terenu w stanie nie gorszym niż przed użytkowaniem oraz tylko wtedy, gdy teren nie jest odgrodzony.

2. Najwęższa uliczka ma mniej niż metr szerokości?

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną

Najwęższa uliczka sztokholmskiego Gamla Stan, Mårten Trotzigs gränd, ma zaledwie 90 centymetrów szerokości i rozciąga się na 36 stopniach schodów. Jest opisana w każdym przewodniku jako nietypowa atrakcja. Miejmy nadzieję, że każdemu uda się przez nią przecisnąć.

3. Tort kanapkowy – czy to możliwe?

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną

W Szwecji można zamówić tort z żółtym serem, szynką, łososiem czy jajkiem. Z tortem ta przekąska ma tak naprawdę niewiele wspólnego. Jest to po prostu rodzaj wielkiej kanapki. Serwowany jest oczywiście na zimno i kroi się go jak tort. Tort doczekał się nawet swojego dnia w szwedzkim kalendarzu, który przypada na 13 listopada. 

4. Oficjalne konto na Twitterze zarządzane spontanicznie

Oficjalne konto Szwecji na Twitterze losuje co tydzień szwedzkiego obywatela do zarządzania tym kontem. Każdy więc może być przez chwilę administratorem i decydować o treściach. Czyż to nie piękna idea?

5. SurstrÖmming – co to i z czym się to je?

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną

Kolejną kulinarną niespodzianką jest marynowany śledź. „Co w tym nadzwyczajnego?” – można by zapytać? Jego fenomen polega na tym, że marynuje się go w puszce przez cały rok. Po tym okresie gazy znajdujące się wewnątrz wypychają denko pojemnika do góry. Zapach tego specjału, jak można się domyślić, jest lekko mówiąc… oryginalny. Dla osób spoza Szwecji może być nie do zniesienia. Nic więc dziwnego, że zakazano go nawet wnosić na pokład samolotów. Dodatkowo jako przestroga: puszki nie można otwierać w zamkniętym pomieszczeniu! Nie zniechęcamy jednak do konsumpcji na świeżym powietrzu. 

6. Bajki Wigilijne to nie przelewki

Jedną z tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia jest wspólne zasiadanie przed telewizorem, żeby razem z rodziną wspólnie oglądać emitowane rok rocznie te same bajki. Czyż to nie kolejna piękna tradycja? Nam się bardzo podoba.

7. Gigantyczna słomiana koza tradycją bożonarodzeniową?

7 faktów o Szwecji, które Wami wstrząsną

Kolejna tradycja na Boże Narodzenie to koza wykonana w całości ze słomy. Co roku od 1996, czyli już przez 20 lat, miasto Gävle buduje gigantyczną kozę, która wykonana jest ze słomy. Praktycznie co roku niestety wandale palą tę kozę, która rok rocznie budowana jest na nowo.

Tych kilka niewiarygodnych wręcz faktów dotyczących Szwecji może z pewnością zachęcić do odwiedzin tego niesamowitego kraju. Tak samo jak do wycieczki do Szwecji, zachęcamy do gry w Szwedzkie Lotto, gdzie za jedyne 3 złote mamy szansę na wygranie milionów! Ta niesamowita, oryginalna i ciekawa loteria cieszy się ogromnym powodzeniem wśród graczy Lottoland. Nic w tym dziwnego, to gra wielu możliwości oraz szansy na dodatkową Pulę Marzeń. Jest to z pewnością loteria dla wymagających! Warto więc wybrać swoje numery i grać już w tę sobotę, kiedy do wygrania czeka aż 49 000 000 złotych.

Dominika

Pisanie jest moją pasją od zawsze. Jestem ciekawa ludzi i świata. Dzięki Lottoland mogę poznawać wiele gier liczbowych i dowiadywać się ciekawostek na ich temat. Te inspirujące wiadomości staram się zbierać w jednym miejscu i publikować jako artykuły. Niech i Was zainspirują!

Zarejestruj się teraz, by grać w największe loterie świata

177 368 graczy wygrało
już ponad 180 milionów zł
grając na Lottoland!

Pan
Data urodz.
+1
live chat software