30 gru. 2016

Trafiona szóstka - co zrobić z wygraną w lotto?

A co Ty zrobiłbyś z wygraną w lotto?

Zastanawiałeś się kiedyś, co zrobić z wygraną w lotto? Brzmi absurdalnie? Otóż, okazuje się, że wielu wygranych zastanawia się jak ulokować nagrodę i na co ją przeznaczyć, żeby nie stracić fortuny. Czy dzielić się pieniędzmi z bliskimi, czy może przeznaczyć je na cele dobroczynne? Dobrze znamy stwierdzenie „Kiedy wygram w lotto, moje życie zmieni się na lepsze”. Co to jednak dla nas oznacza? A co Ty zrobiłbyś z wygraną w lotto? 

A co Ty zrobiłbyś z wygraną w lotto?

 

Wyobraź sobie sytuację, że dziś akurat nikt inny, a właśnie Ty wygrywasz w lotto. To wcale nie taki dziwny scenariusz dla wielu zwycięzców. Przecież każde losowanie polskiego lotto przynosi wysokie wygrane, nie wspominając już o światowych gigantach, takich jak PowerBall, MegaMillions, EuroMillions czy EuroJackpot. Poza tym, przypomnijmy chociażby pięć najwyższych wygranych w polskim lotto, które wyniosły kolejno: ponad 35 mln złotych (Ziębice, w sierpniu 2015 roku), 33 mln złotych (Gdynia, w lutym 2012 roku), 30 927 429,60 złotych (Bolesławiec, we wrześniu 2012), 30 588 372,20 złotych (Żabno, w maju 2016), i 30 216 854 złotych (Suwałki, w lutym 2015 roku). Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się co zrobić z wygraną i jak wygrywają Polacy w lotto? Przekonaj się!

 

A co Ty zrobiłbyś z wygraną w lotto?

 

Jak Polacy reagują na wygraną?

 

Pierwszy krok, który warty jest zastanowienia, to „jak właściwie reagujemy na wygraną?”. Psychologowie są zdania, że nietrudno jest przewidzieć naszą reakcję na wygraną w lotto. Zazwyczaj stan euforii trwa kilka dni, po czym ustępuje on miejsca całkiem naturalnym lękom związanym z zainwestowaniem pieniędzy, bezpieczeństwem, czy zadawaniem sobie pytania: „co zrobić z wygraną w lotto?’’. Polacy mają tendencję do nie wyjawiania dobrych wiadomości związanych ze zwycięstwem i zazwyczaj ograniczają się tylko do najbliższej rodziny. Niemniej jednak w licznych sondażach chętnie puszczamy wodze fantazji mówiąc co zrobilibyśmy z pieniędzmi pochodzącymi z wygranej w lotto. W czołówce odpowiedzi znajdują się zazwyczaj: dalekie podróże, pomoc finansowa dla najbliższych, spłata dotychczasowych zobowiązań, zakup samochodu lub kupno nowego mieszkania. Jeśli chcesz poznać dokładne typy i rodzaje zwycięzców, sprawdź ankietę, którą przygotowało Lottoland Polska.

 

Co zrobić z wygraną? Czy dzielimy się z innymi?

 

Po euforii i serii pytań „na co przeznaczyć wygraną?”, z pewnością prędzej czy później pojawi się pytanie „czy podzielić się wygraną w lotto?”. Niektóre osoby z pewnością sporą część wygranej sumy przekazałyby na cele charytatywne. Psychologowie są zdania, że taka pomoc innym jest całkowicie naturalnym odruchem, zwykłą „potrzebą serca”, ale może być również związana z poczuciem winy, jakie niekiedy towarzyszy nagłemu przypływowi gotówki. Motywy mogą być zatem bardzo różne. Przypomnijmy chociażby wspaniałą parę, o której pisaliśmy na łamach naszego magazynu. Colin i Chris Weir wygrali w EuroMillions aż 161 milionów funtów i pomogli m.in. chłopcu, który stracił nogę w wyniku ciężkiej choroby.

 

A co Ty zrobiłbyś z wygraną w lotto?

 

We wtorek, 12 lipca 2011, roku odbyło się jedno z największych losowań w historii loterii EuroMillions. Wkrótce po odebraniu nagrody para Szkotów zasłynęła ponownie dzięki swojej hojności. Jak podkreślali, największą satysfakcję daje im możliwość niesienia pomocy innym. Zasłynęli oni bowiem z licznych darowizn na cele charytatywne. Podobnych przypadków jest znacznie więcej, także w Polsce. Nie każdy jednak zachowałby się podobnie. Część osób skupiłaby się raczej na spełnianiu własnych marzeń albo – wręcz przeciwnie – na zwykłym prostym życiu z oszczędności, zupełnie jak pewne amerykańskie małżeństwo, państwo Jackman. Całe „szaleństwo” związane z ich wygraną w lotto polegało bowiem na kupnie nowego rodzinnego samochodu oraz roweru dla jednego z synów i upragnionego kajaka dla drugiego. Tylko tyle.

We wspominanej wcześniej, przygotowanej w sierpniu 2016 roku sondzie, w której pytaliśmy o to, „co zrobisz z wygraną w lotto i z kim podzielisz się wygraną?”, najczęstszą odpowiedzią było: „podzielę się z rodziną”. Następnie wspominano cele dobroczynne, a zaledwie 5% ankietowanych zatrzymałaby pieniądze dla siebie. To też pokazuje nas, Polaków, w bardzo dobrym świetle i podkreśla naszą hojność i otwartość na pomoc na rzecz innych osób.

Każdy z nas ma inne marzenia i swój własny pomysł na wygraną. A Ty? Co zrobisz z wygraną w lotto i jak zmieni się wówczas Twoje życie? Niezależnie od tego, na co ją przeznaczysz i czy masz już swój plan, czy pojawi się on dopiero po wygranej, wszystkim graczom życzymy wysokich wygranych już w kolejnym losowaniu lotto!

Ostatnia aktualizacja 30/12/2016

Joanna

Moją największą pasją jest pisanie – o tym co nowe, ciekawe i blisko mnie. W Lottoland mam okazję przyjrzeć się różnym nowinkom ze świata loterii, zobaczyć czym różni się lotto w różnych europejskich krajach, a następnie zebrać te informacje dla Państwa w formie krótkich artykułów. Chciałabym przybliżyć polskim Graczom na czym polega lotto przez internet i dlaczego naprawdę warto spróbować swojego szczęścia.