18 cze. 2014

Loteryjne mity: Zwycięzca Lotto czy znalazca czterolistnej koniczyny?

Co jest bardziej prawdopodobne: wygrana na loterii czy znalezienie czterolistnej koniczyny?

Loteryjne mity #3: Masz MNIEJSZE szanse na wygraną na loterii, niż na znalezienie czterolistnej koniczyny!
 

Czterolistna koniczyna występuje bardzo rzadko, dlatego wiele osób wierzy, iż jej znalezienie przynosi szczęście. Zastanawialiście się jednak, co jest bardziej prawdopodobne: znalezienie czterolistnej koniczyny czy główna wygrana w polskim Lotto?

Co jest bardziej prawdopodobne: wygrana na loterii czy znalezienie czterolistnej koniczyny?

Kontynuując naszą serię artykułów „Loteryjne mity”, postanowiliśmy sprawdzić szanse na znalezienie czterolistnej koniczyny. Każde dziecko wie, iż gdy nam się to uda, nie ominie nas szczęście. Okazuje się, że przesąd ten jest bardzo stary, zaś pierwsze wzmianki możemy znaleźć już w starożytności. Niektórzy twierdzą, iż pochodzenie przesądu sięga do biblijnej opowieści o Adamie i Ewie. Uważa się, że gdy zostali oni wypędzeni z Edenu, Ewa zerwała czterolistną koniczynę, która miała przypominać o obfitości raju. Od tego czasu koniczyna o czterech liściach stała się symbolem szczęścia. Co więcej, według tradycji każdy listek ma swoje własne znaczenie. Pierwszy jest symbolem nadziei, drugi – wiary, trzeci – miłości, zaś ten czwarty oznacza szczęście.

Dlaczego istnieją czterolistne koniczyny?

Środowiska naukowe bardzo długo prowadziły debatę nad tym, co powoduje, iż czasami koniczyna zamiast trzech, posiada aż cztery liście. Niektórzy specjaliści twierdzili, że jest to efektem mutacji somatycznej (takiej, która nie jest przekazywana potomstwu), podczas gdy pozostali starali się dowieść, iż czwarty liść powstaje w wyniku czynnika zewnętrznego ze środowiska takiego jak charakterystyczny odczyn pH gleby. W końcu, grupie naukowców z Uniwersytetu Georgii udało się odizolować gen recesywny, który jest podstawowym katalizatorem reakcji tworzenia jakże pożądanego przez ludzi czwartego liścia.

Znalezienie czterolistnej koniczyny kontra wygrana w Lotto

Prawdopodobnie każdy z nas spędził trochę wolnego czasu na szukaniu czterolistnej koniczyny. Jak wielu z nas niewątpliwie się to przekonało, nie jest to takie proste.  Chociaż niektóre poletka koniczyny mogą zawierać więcej genu recesywnego niż inne, według naukowców przybliżone szanse na znalezienie czterolistnej koniczyny wynoszą 1 do 10 000. Co ciekawe, oznacza to, że masz większe szanse na znalezienie czterolistnej koniczyny niż na główną wygraną w Lotto, gdyż szanse na trafienie „szóstki” wynoszą jedynie 1 do 13 983 816.

Warto zwrócić uwagę, iż popularne w Polsce Lotto oferuje graczom zdecydowanie wyższe prawdopodobieństwo wygranej niż jakakolwiek inna europejska loteria. Nie można też zapominać, iż słynne Lotto zapewnia jeszcze trzy niższe kategorie nagród. Dla przykładu szanse na trafienie 4 z 6 liczb wynoszą aż 1 do 1032, natomiast aby otrzymać wygraną pocieszenia wystarczy poprawnie wytypować jedynie 3 wylosowane numery – szanse na to wynoszą 1 do 57.

Śmieszne fakty dotyczące czterolistnej koniczyny

W dzisiejszych czasach każdy może sobie wyhodować czterolistną koniczynę w przydomowym ogrodzie czy w donicy, mimo to dalej uważa się, że znalezienie takiej roślinki przyniesie nam szczęście w życiu. Poniżej przedstawiamy 5 najciekawszych informacji z całego świata dotyczących czterolistnej koniczyny:

1. Nie każdy wie, iż istnieją także pięciolistne koniczyny, jednak występują one znacznie rzadziej niż czterolistne. Szanse na znalezienie takiego okazu w naturze wynosi jedynie 1 do 1 000 000. Dla fanów takich koniczyn mamy dobrą wiadomość - rozwój genetyki spowodował, iż także pięciolistną koniczynę możemy wyhodować, zaś nasiona są dostępne w sklepach internetowych.

2. Różne mutacje powodują, że koniczyna może mieć jeszcze więcej liści. Wyjątkowy okaz znaleziony przez Shigeo Obara znalazł się w księdze rekordów, ponieważ posiadał aż 21 liści.

3. Największa kolekcja czterolistnej koniczyny na świecie należy do Eda Martin Seniora z miejscowości Copper Landing na Alasce, który zgromadził już 111 tysięcy sztuk. Pierwsze z nich znalazł, gdy miał jedynie 2 latka. Jest to zdecydowanie więcej, niż zebrał posiadacz rekordu Guinessa – George J. Kamiński z Pensylwanii, który zebrał 73 tysiące czterolistnych koniczyn na terenie więzienia.

4. Rekord świata w największej liczbie znalezionych czterolistnych koniczynek w okresie 20 minut należy do Johna Christiana Sokes, który w tak krótkim czasie znalazł ich aż trzy.

5. Legenda głosi, iż podczas jednej z pierwszych kampanii Napoleon Bonaparte uniknął kuli wystrzelonej przez snajpera, ponieważ pochylił się, by zerwać czterolistną koniczynę. Jeśli to prawda, trudno jest zaprzeczyć tej roślinie wyjątkowej zdolności przynoszenia szczęścia.

Jeśli więc wierzysz w przesądy lepiej zabierz się za szukanie czterolistnej koniczyny, bądź zamów jedną przez internet, gdyż już jutro odbędzie się kolejne losowanie lotto. Szacowana pula na wygrane pierwszego stopnia wynosi już 3 miliony złotych. Grając z Lottoland masz wyjątkową okazję skorzystania z niepowtarzalnej oferty Podwojonej Głównej Wygranej, dzięki której możesz wygrać nawet 6 milionów złotych. Zagraj już teraz w lotto online, a może to Ty zostaniesz kolejnym milionerem!

Agnieszka

Odkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!