24 sty. 2014

Czy złamano zwycięski algorytm?

Najszczęśliwsza kobieta na świecie

Każdy, kto choć raz wziął udział w loterii lub w znanej grze liczbowej na pewno choć przez chwilę myślał o tym jak dobrze by było, gdyby istniała metoda na stuprocentową wygraną. Niewielu z nas zastanawiało się jednak, w jaki sposób wykorzystałoby taką informację – czy obstawialibyście wszystkie losowania, czy tylko większe kumulacje? A może staralibyście się nie zwracać na siebie uwagi mediów i grać tylko o niższe wygrane?

Najszczęśliwsza kobieta na świecie

W 2010 roku media z całego świata obiegła wiadomość, że 63-letnia Joan R. Ginther wygrała na loterii już czwarty raz z rzędu. Jak się okazało, ta wyjątkowo szczęśliwa kobieta w ciągu siedemnastu lat wzbogaciła się już o ponad 20 milionów dolarów, czyli w przeliczeniu o około 62,5 mln złotych! Pierwszy raz pani Ginther wygrała w Teksańskiej loterii zdrapkowej (Texas Lottery) w 1993 roku. Nagroda pieniężna wyniosła wtedy 5,4 mln dolarów. Następnie po trzynastoletniej przerwie wiosną 2006 trafiła 2 miliony, by po dwóch latach, także wiosną, wzbogacić się o kolejne 3 mln dolarów. Ostatnia, a zarazem największa wygrana Joan Ginther padła wczesnym latem 2010 roku, kiedy to trafiła ona 10-milionową nagrodę pieniężną!

Czy to na pewno dzieło przypadku?

Początkowo wszyscy cieszyli się z jej wyjątkowego szczęścia, jednak po pewnym czasie, gdy emocje opadły, część osób zaczęło zwracać uwagę na interesujące szczegóły. Jak się okazało pani Ginther jest emerytowanym doktorem matematyki ze specjalizacją ze statystyki z Uniwersytetu Stanford. Trzy z czterech zwycięskich losów zostało kupionych w jednym sklepiku w miejscowości Bishop. Co ciekawe, szczęśliwa zwyciężczyni urodziła się w tej miejscowości, jednak na stałe mieszka w Las Vegas. Dodatkowo, trzy ostanie wygrane padły w dwuletnich odstępach.

Obliczono, że szansa na poczwórną wygraną wynosi 1 do 18 kwadrylionów (18*1024), natomiast to, że ktoś jeszcze będzie miał tyle szczęścia, co pani Ginther i cztery razy wygra na loterii może się zdarzyć raz na biliard lat (1.000.000.000.000.000)! Dla porównania szacuje się, że we wszechświecie jest tylko jeden kwadrylion gwiazd. Niektórzy twierdzą, że pani Joan znalazła rozwiązanie algorytmu, na podstawie którego rozdzielane są zwycięskie losy w poszczególnych partiach, a następnie według pewnego schematu rozsyłane do poszczególnych sklepów.

Mimo wielu zarzutów ze strony mediów, komisja Loterii Teksańskiej stwierdziła, że pani Ginther po prostu „urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą” i nie zamierza oskarżać emerytowanej pani doktor. Pewnie nigdy nie dowiemy się, czy zadziwiająca poczwórna wygrana pani Joan była jedynie dziełem przypadku, czy pokonała ona skomplikowany system algorytmów. Ciekawe czy kiedyś ktoś znajdzie sposób na takie gry liczbowe jak EuroMillions, EuroJackpot czy Powerball? Jeśli nie jesteś wybitnym matematykiem nie musisz się martwić. Na stronie Lottoland.pl znajdziesz wiele informacji, które pomogą Ci stworzyć własną strategię gry i kto wie, może już niedługo to Ty zostaniesz wielkim zwycięzcą i z dnia na dzień wygrasz fortunę!

 

Agnieszka

Odkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!

Zarejestruj się teraz, by grać w największe loterie świata

177 368 graczy wygrało
już ponad 180 milionów zł
grając na Lottoland!

Pan
Data urodz.
+1