11 gru. 2013

Wielka loteria uzbierała ok 25 mln zł dla ofiar tajfunu

Petycja do EuroMillions by wesprzeć Filipiny

Firma Camelot Ltd, która zajmuje się organizacją lotto EuroMillions w Wielkiej Brytanii, odrzuciła petycję by wesprzeć fundusz pomocy Filipinom, przez co przegapiła wielką szansę na poprawę swojej nadszarpniętej reputacji. W reakcji na masowe zniszczenia spowodowane przez tajfun Haiyan na Filipinach, wielu graczy loterii z Wielkiej Brytanii podpisało petycję, prosząc Camelot o przekazanie puli nagród z Losowania Specjalnego (15 listopada 2013), wartą ponad 60 milionów złotych na organizacje charytatywne, które pomagają ofiarom tej katastrofy. 

Petycja do EuroMillions by wesprzeć Filipiny

Petycja promowana na stronie aktywistów Change.org, została stworzona przez Rachel Riddal z Bristolu, która wpadła na ten pomysł podczas przeglądania aktualnych wiadomości. Zaraz po przeczytaniu wstrząsających opowieści ludzi, którzy przeżyli ogromny kataklizm, przez przypadek natknęła się na informację o wynikach lotto EuroMillions i wielkiej nagrodzie pieniężnej, której nikomu nie udało się zdobyć.

Rachel wpadła na pomysł, żeby zwrócić się do organizatorów EuroMillions w Wielkiej Brytanii z sugestią, że suma ponad 60 milionów złotych mogłaby być przeznaczona na fundusz pomocy Filipinom, co w jej mniemaniu byłoby lepszym wykorzystaniem pieniędzy, niż przeznaczenie ich na kolejną kumulację. Stworzona przez nią petycja szybko zdobyła poparcie i stała się popularna na całym świecie. Przez ostatnie 10 dni zebrano ponad 150 tysięcy podpisów.

Gdy liczba podpisów wyniosła 100 tysięcy, rzecznik firmy Camelot Ltd zdecydował się opublikować oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie.

W udzielonej odpowiedzi taktownie wytłumaczono, iż firma Camelot Ltd rozumie dobre intencje organizatorów petycji, jednak ze względu na fakt, że pieniądze te nie należą do firmy, a do możliwego przyszłego zwycięzcy EuroMillions, nie można przekazać ich na cele charytatywne.

Camelot przekazała już ponad 30 miliardów funtów (około 150 miliardów zł) na fundacje i inne cele charytatywne, jednak stało się tak dlatego że jest ona do tego zobligowana przez brytyjskie prawo. W Wielkiej Brytanii około 28% wartości wszystkich sprzedanych losów EuroMillions jest przekazane na Fundusz Dobroczynny Loterii Narodowej, który wspiera ochronę zdrowia, edukację, sport, sztukę, środowisko i wiele innych.

Niemniej jednak okazuje się, że w tym roku firma ta była już krytykowana z powodu wprowadzenia nowych zasad gry i podniesienia cen kuponów z 1 na 2 funty (około 10 zł), bez zwiększenia wysokości składek na cele charytatywne.

Wzrost cen losów zbiegł się z ogromnymi podwyżkami wynagrodzeń rady nadzorczej firmy Camelot, co zdenerwowało tysiące graczy loterii z Wielkiej Brytanii, którzy w dobie światowego kryzysu i stagnacji gospodarczej swojego kraju zapowiedzieli bojkot.

Obawiając się negatywnej oceny opinii publicznej i spadku sprzedaży kuponów Brytyjskiej Loterii Narodowej, zdecydowano się nawet rozdawać losy za darmo by powstrzymać ten negatywny PR.

Na szczęście dla Camelot Ltd, a przede wszystkim dla poszkodowanych Filipińczyków, Fundusz Dobroczynny Loterii Narodowej zdecydował się przekazać 5 milionów funtów (ponad 25 mln zł) organizacjom charytatywnym, które wspierają Filipiny w odbudowie zniszczonego kraju.

W oficjalnym oświadczeniu przewodniczący organizacji Peter Ainsworth ogłosił, że Fundusz Dobroczynny Loterii Narodowej zobowiązuje się wesprzeć „długoterminowy proces odbudowy tego kraju” podkreślając jednak, iż potrzebuje potwierdzenia, że pieniądze te zostaną przekazane wiarygodnym organizacjom, które rozdzielą pieniądze tam gdzie będą one najbardziej potrzebne.

Rachel Riddal podkreśla, że jest to fantastyczna wiadomość dla wszystkich Filipińczyków.

Tajfun Haiyan, który uderzył w Filipiny w piątek 8 listopada 2013 roku, był najsilniejszym cyklonem tropikalnym w historii pomiarów meteorologicznych. Silny wiatr osiągający prędkość aż 235 km/h oraz potężne fale sięgające nawet 15 metrów są odpowiedzialne za śmierć co najmniej 5000 osób. Szacuje się, że aż 1,9 miliona ludzi zostało bez dachu nad głową. Niestety liczby te nieustannie rosną.

Pomimo wczesnego ostrzegania o zbliżającym się katakliźmie, mieszkańcy Filipin nie zdążyli się przygotować na nadchodzącą katastrofę. Tajfun Haiyan zmiótł z powierzchni ziemi tysiące domów, firm oraz kluczową dla tego państwa infrastrukturę, pozostawiając wielu jego obywateli bez wody pitnej i jedzenia. Wojsko i policja, które pracują do granic możliwości by pomóc swojemu narodowi, zostały jeszcze dodatkowo obarczone zaostrzającym się problemem grabieży i zamieszek.

Jeśli chciałbyś pomóc Filipinom odwiedź stronę zaufanej organizacji charytatywnej UNICEF lub Filipińskiego Czerwonego Krzyża.

Agnieszka

Odkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!