13 gru. 2013

Czy 13 piątek jest naprawdę pechowy, czy to tylko przesąd?

Piątek trzynastego – sekret sprytnych graczy lotto

Wielu uczestników loterii oraz różnych gier liczbowych typuje swoje numery na podstawie ważnych dla siebie dat lub specyficznych procedur, które w ich mniemaniu powinny przynieść im szczęście. Nic więc dziwnego, że niektórzy uczestnicy międzynarodowych lotto starają się unikać gry w takie dni jak piątek trzynastego. Tendencja ta jest widoczna nawet w naszych wewnętrznych statystykach Lottoland. Z badań wynika, że wielu naszych graczy rezygnuje z udziału w loterii jeśli jej losowanie wypada 13 w piątek. Prawdopodobnie wielu z nich obawia się, iż ta data po prostu przyniesie im pecha.

Piątek trzynastego – sekret sprytnych graczy lotto

W jaki sposób liczba ‘13’ zapracowała na swoją złą reputację? W Lottoland zdecydowaliśmy się przeprowadzić dochodzenie i sprawdzić jak do tego doszło. Z nami poznasz wszystkie sekrety tej „pechowej” liczby.

Pechowa trzynastka?

Mimo, że wiele osób wierzy, iż liczba 13 przynosi pecha, według historyków przesąd ten powstał stosunkowo niedawno. Ponadto przez lata numer ten w wielu miejscach i kulturach był uznawany za szczęśliwy. Dla przykładu:

1. Archeolodzy znaleźli dowody na to, że w wielu starożytnych cywilizacjach liczba 13 była uważana za szczęśliwą. Przesąd ten był wyjątkowo widoczny w kulturach, które czciły księżyc i miały podstawowe pojęcie o astrologii. Otóż zanim astrolodzy dowiedzieli się o rotacji Ziemi, 364 dni w roku dzielono na trzynaście miesięcy po 28 dni. W ten sposób liczba 13 jest ściśle związana z różnymi typami kalendarzy i nadal stanowi integralną część wielu religii i starożytnych mitologii.

2. 13-stka była także uznawana za szczęśliwą liczbę przez różne cywilizacje Mezoameryki. Zarówno Aztecy jak i Majowie swoje kalendarze podzielili na trzynastodniowe cykle. Co więcej, poziomy wznoszonych przed nich piramid budowane były wedle kombinacji 7 i 6 stopni, co miało odzwierciedlać dzień i noc.

3. W średniowiecznej Europie wielu chrześcijan uważało liczbę 13 za świętą. Co ciekawe klasztory katolickie składały się z 12 mnichów i jednego opata, zaś w Ostatniej Wieczerzy oprócz Jezusa wzięło udział dwunastu Apostołów, co łącznie daje nam liczbę trzynastu.

4. Jak się okazuje, piątek trzynastego był ważnym dniem dla ludu Normanów z dzisiejszej Skandynawii. Według ich wierzeń, 13-stka stanowiła szczęśliwą liczbę Frei - bogini płodności, zaś piątek został nazwany jej imieniem. 

5. W judaizmie liczba 13 jest uznawana za szczęśliwą z kilku powodów. Po pierwsze jest to wartość numeryczna słów: ahava („miłość”) i echad („Bóg”). Ponadto w wieku trzynastu lat wszyscy chłopcy mają swoją Bar Micwę. W judaizmie wierzy się także, że Bóg ogłosił 13 zasad miłosierdzia. Ponadto, w Talmudzie znajduje się przepowiednia, która głosi, iż 13 pokolenie Izraela podpisze przymierze pomiędzy Bogiem a Żydami.

6. W języku mandaryńskim liczba 13 jest szczęśliwa, gdyż ma podobną wymowę do „Shisan”, co oznacza żywotność lub zapewniony wzrost. Ciągle więc nie do końca wiadomo, kiedy ‘13’ zostało powiązane z pechem i złą passą. Znaleźliśmy jednak kilka teorii na ten temat, które znajdziesz poniżej:

7. Najwcześniejsze doniesienia o tym, że liczba 13 przynosi pecha możemy znaleźć w kodeksie Hammurabiego, w którym prawo nr 13 zostało pominięte. 

8. Według mitologii zaratusztriańskiej 12 znaków zodiaku ma kontrolować kolejno dwanaście tysiącleci. W trzynastym natomiast świat ma zawalić się w chaosie. Wiara ta nadal odgrywa ważną rolę w perskiej tradycji mimo rozpowszechnienia się islamu. Wielu Irańczyków nadal pilnuje by w 13-sty dzień Farvadin’u zostać poza domem lub na zewnątrz obozu.

9. Liczba 13 została także uznana za pechową w mitologii nordyckiej, w której negatywna postać, bóg ognia, brat Thora, Loki był trzynastym gościem uroczystości Walhalli. Wtedy to przyczynił się on do zabicia Baldura – boga piękna.

10. Ostatnim, trzynastym gościem Ostatniej Wieczerzy był Judasz, który zdradził Chrystusa, w wyniku czego został on ukrzyżowany w Wielki Piątek.

11. W średniowiecznej Europie, mnisi używali kalendarza stworzonego na podstawie dwunastu pełni księżyca. Jeśli w danym roku było ich 13 to uważano, że przyniesie to nieszczęście i wiele różnych problemów związanych z planowanymi uroczystościami.

12. Zazwyczaj kobiety mają 13 cykli miesiączkowych w roku. W wielu kulturach liczba ta ma związek z płodnością. Jednak w średniowieczu chrześcijańscy księża słynęli z poglądów, iż kobiecość ma związek ze złem, zaś dokładnie 13 czarownic jest potrzebnych, aby przeprowadzić sabat czarnej magii.

13. Okazuje się także, iż przesąd ten mógł być rozpowszechniony przez żeglarzy, którzy wierzą, iż nie należy wypływać z portu w piątki.

 

Piątek trzynastego loteryjnym sekretem

Bez względu na to, jakie jest pochodzenie tego przesądu, przeświadczenie, iż 13-stka przynosi pecha już na dobre zakorzeniło się w kulturach całego świata. Jeśli chodzi o loterie i różne gry liczbowe, liczba ta jest jedną z najrzadziej wybieranych numerów pośród naszych graczy. Co ciekawe według statystyk lotto EuroMillions i Brytyjskiej Loterii Narodowej częstotliwość „wypadania” trzynastki jest zdecydowanie poniżej średniej.

Jednak jeśli nie jesteś bardzo przesądny, powinieneś wiedzieć, iż losowania, które odbywają się trzynastego w piątek są faktycznie wyjątkowe! Gdy zdecydujesz się na udział w takim losowaniu, szanse na to, że nie będziesz musiał się z nikim dzielić swoją wygraną będą zdecydowanie wyższe. Jest to możliwe dzięki temu, iż wielu przesądnych graczy rezygnuje z gry w dni związane z liczbą trzynaście a tym bardziej, jeśli data ta wypadnie w piątek. Co więcej, według statystyk ponad 92% losowań wszystkich międzynarodowych loterii oferowanych na stronie Lottoland przez ostatnie 10 lat, które odbyły się trzynastego w piątek wyłoniło pojedynczych zwycięzców nagrody głównej.

Jeśli więc nie wierzysz w przesądy, dzisiaj jest najlepszy dzień na spróbowanie swojego szczęścia w grach liczbowych. Pamiętaj, że z Lottoland masz szansę spełnić swoje marzenia!

 

Agnieszka

Odkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!