23 mar. 2016

Wielkanoc 2016

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Święta Wielkiejnocy tuż tuż, a wraz z nimi wspaniałe świąteczne tradycje. Większość polskich rodzin szykuje już koszyk ze święconką, dzieci natomiast malują pisanki i ze zniecierpliwieniem wyglądają zajączka. Okazuje się jednak, że w innych krajach tradycje świąteczne są zupełnie inne od naszych. W Lottoland postanowiliśmy przybliżyć Wam tradycje świąteczne z czterech krajów, z których pochodzą loterie cieszące się największą popularnością wśród naszych graczy.

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Dla Polaków Wielkanoc kojarzy się z tradycją malowania jajek, czyli robieniem tzw. pisanek, świeceniem pokarmów w Wielką Sobotę, dzieleniem się jajkiem i składaniem sobie życzeń, śniadaniem wielkanocnym, szukaniem zajączka, pysznymi mazurkami, tradycyjną babą i oczywiście Śmigusem-dyngusem. A jak świętuje się Wielkanoc za granicą? W końcu jak mówi stare polskie przysłowie - co kraj to obyczaj!

Ostern, czyli święta Wielkanocne w Niemczech

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Mimo że przebieg świąt Wielkiejnocy u naszych zachodnich sąsiadów jest nieco inny niż w Polsce, możemy zauważyć kilka podobieństw, takich jak malowanie jajek, czy szukanie zajączka. Przede wszystkim Wielki Piątek jest w Niemczech dniem wolnym od pracy, dzięki czemu wierni mogą uczęszczać na liczne misteria upamiętniające śmierć Jezusa Chrystusa. Co ciekawe, w Niemczech w tym dniu nie obowiązuje post ścisły, dzięki czemu na stołach oprócz jaj i ryb może zagościć także mięso. W Niemczech nieznany jest także zwyczaj święcenia pokarmów.

W Wielką Sobotę w niektórych regionach tego kraju przed kościołami rozpala się ogniska, księża święcą ogień, zaś wierni odpalają od niego swoje świece paschalne, które następnie zabierają do domów. Niedziela wielkanocna to tak jak w Polsce czas tradycyjnego śniadania, a tuż po nim coś na co czekają wszystkie dzieci, czyli szukanie prezentów ukrytych w ogrodzie lub w domu. Tradycja ta jest bardzo podobna do „szukania zajączka” i polega na szukaniu kolorowych jajek, czekoladowych zajączków, koszy ze słodyczami, a czasem nawet małych prezentów. W Niemczech nie ma tradycji Śmigusa-dyngusa, zaś Wielki Poniedziałek to czas odpoczynku oraz spotkań z rodziną i bliskimi.

Stwórz własną tradycję i zagraj w Niemieckie LOTTO online. Kto wie, być może świąteczne losowanie w Wielką Sobotę przyniesie Ci wysoką wygraną!

Glad Påsk! - czyli Wielkanoc po Szwedzku

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Może Cię to zdziwić, ale obchody świąt Wielkanocnych w Szwecji w dużym stopniu przypominają amerykańskie Halloween. Jak to możliwe? Wszystko przez to, iż zgodnie z tradycją wywodzącą się jeszcze z 1800 roku w Wielki Czwartek dziewczynki przebierają się za czarownice. Zakładając więc chustki na głowy, długie spódnice oraz domalowując sobie piegi na twarzy, a następnie chodzą po domach z koszyczkami do których zbierają cukierki, pieniądze i przede wszystkim påskägg, czyli tradycyjne jajka pełne słodyczy.

Kolejną szwedzką tradycją jest kupowanie brzozowych gałązek, które następnie przyozdabia się kolorowymi piórkami. Tak jak i w Polsce także i w Szwecji popularne jest także zdobienie jajek. Szwedzi na co dzień jedzą dość skromnie, ale wielkanocnym stole można znaleźć śledzie z otrębami, suszone ryby, jajka, bułeczki z kminkiem lub cynamonem, które następnie zalewa się na talerzu gorącym mlekiem lub bitą śmietaną oraz tradycyjne dania z jagnięciny. W niedzielę wielkanocną zazwyczaj nie robi się prezentów, jednak dzieci mogą spodziewać się wspomnianych już wcześniej jajek påskägg.

Pragniesz zrobić coś szalonego na  święta? Zagraj w Szwedzkie Lotto online i zostań lottomilionerem za jedyne 1,50 zł! Kolejne losowanie juś w Wielką Sobotę.

Włoska Wielkanoc to „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Włoskie tradycje wielkanocne różnią się od polskich pod wieloma względami. Włosi nie przygotowują święconki, nie dzielą się jajkiem w Wielką Niedzielę, ani też nie znają tradycji lanego poniedziałku. W Wielką Niedzielę oprócz świątecznego śniadania duże znaczenie ma też obiad, zaś ich menu jest bardzo zróżnicowane, gdyż każdy region Włoch ma własne potrawy wielkanocne. Natomiast jedną z najbardziej charakterystycznych słodkości jest tzw. Colomba, czyli babka nadziewana migdałami i kawałkami czekolady, która kształtem przypomina gołębia w locie. Dzieci  znajdą także duże czekoladowe jajka, które często kryją w sobie małe prezenty-niespodzianki.

Święta Wielkanocne we Włoszech to także ciekawe obrzędy, które różnią się miedzy sobą w zależności od regionu. Dla przykładu, we Florencji świąteczną tradycją jest rydwan pełen fajerwerków, który ciągnięty jest przez białe woły. Jednak, jak mówi znane włoskie powiedzenie „Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi”, czyli Boże Narodzenie z Twoimi, Wielkanoc z kim chcesz. We Włoszech przyjęło się więc, by w poniedziałek wielkanocny nazywany Pasquetta pojechać z przyjaciółmi na piknik lub jednodniową wycieczkę poza miasto. Obecnie mieszkańcy tego kraju bardzo często wykorzystują też wolne dni na krótkie wakacje.

Masz ochotę zrobić sobie świąteczne wakacje za granicą? Zagraj w SuperEnalotto i wygraj swoje marzenia! Najbliższe losowanie odbędzie się już w Wielki Czwartek!

Brazylijska Wielkanoc, czyli święta pełne wrażeń

Tradycje wielkanocne, czyli jak świętuje się za granicą?

Wielkanoc w Brazylii świętuje się bardzo uroczyście. Wagę tego święta podkreśla fakt, że przez cały okres Wielkiego Postu nie je się mięsa. W Niedzielę Palmową święci się liście palmowe zaplatane w kształt krzyża lub liter. Dodatkowo, księża święcą też kwiat Macela, który kwitnie tylko w tym okresie. Następnie od Wielkiego Czwartku do Wielkiej Niedzieli przeprowadzanych jest szereg ceremonii związanych z uczczeniem śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Popularnym przysmakiem wielkanocnym są natomiast słodkie cukierki nazywane Pacoa, które zrobione są ze zmielonych orzeszków ziemnych i cukru. Tradycją jest też, by podczas świąt Wielkiejnocy dzieci przygotowywały tzw. cestas de páscoa czyli kosze lub gniazda do których zbierają jajka otrzymane w prezencie od rodziny i przyjaciół. Następnie, rano w niedzielę wielkanocną „Zajączek” wkłada do kosza kolejne słodycze. Uzbierane w ten sposób smakołyki dzieci mogą zjeść dopiero w Wielką Niedzielę. Co ciekawe, w Brazylii bardzo popularne jest też polowanie na czekoladowe jajka. W sklepach przygotowywane są specjalne stoiska z zawieszonymi jajkami, zaś aby je zdobyć trzeba dobrze podskoczyć.

Gotowy na polowanie na wielkie nagrody? Zagraj w Brazylijskie lotto Mega-Sena i wygraj swój wymarzony skarb! Najbliższe losowania odbędą się w Wielki Czwartek oraz w niedzielę wielkanocną!

Czas na święta pełne radości!

A z czym Tobie kojarzą się święta Wielkiejnocy? Czy masz swoje ulubione tradycje, a może w tym roku spróbujesz czegoś nowego? Z okazji zbliżających się świąt Wielkanocy, wszystkim naszym graczom życzymy spełnienia marzeń oraz wysokich wygranych!

Agnieszka

Odkąd pamiętam interesowały mnie ciekawe historie wielkich zwycięzców lotto. Teraz, dzięki Lottoland, mam wyjątkową okazję poznania jak to wszystko działa "od kuchni". W moich artykułach znajdziecie więc wszystkie informacje i tajemne sekrety szczęśliwych graczy, które pomogą Wam zwiększyć szanse na wielką wygraną!